Za malo više od tri godine, najsavremeniji bespilotni avion koji je napravio Noida moći će da leti na visini od skoro 20 km i ostane u vazduhu najmanje tri nedelje. Zahvaljujući ovom uzvišenom otkriću, dron koji još uvek nema ime moći će da u blizini zemljine orbite prati kineske vojne pokrete u gradu Shigatse na Tibetu, udaljenom više od 200 kilometara, 24 sata dnevno. Ovaj dron može zapravo u potpunosti zameniti satelite za nadgledanje.
Razvijen od strane NewSpace Research and Technologies, novi dron je prvi avion privatnog sektora koji se projektuje u Indiji. Sva istraživanja i razvoj aviona obavljeni su u inostranstvu, što potvrđuje vazduhoplovni major Boinga. Prvi let aviona, koji spada u kategoriju HAPS ili High Altitude Pseudo Satellite, planiran je za 2019. godinu
Izvori u Boingu rekli su za NDTV da su impresionirani dizajnom aviona i najsavremenijim aeronautičkim inženjerstvom. NewSpace se nada da će iskoristiti bogato iskustvo kompanije Boing da bi poboljšao vlastiti dizajn pre prodaje u Indiji i širom sveta.
U ovom trenutku, samo nekoliko velikih firmi radi na sličnim sistemima.
Programeri projekta u NewSpace rekli su za NDTV da će njihov visokonaponski dron „biti idealna platforma koja će imati inteligenciju, posobnost nadzora i izviđačke sposobnosti.“ Jednostavno rečeno, dron će moći da snima i šalje pokretne slike danju ili noću kroz infracrvenu (noćnu viziju) ili hiperspektralnu sliku. „Hiperspektralne slike pružaju mnogo više detalja nego obične kamere. Osim vojnih obaveštajnih podataka, ovakve slike mogu se koristiti i u komercijalne svrhe „kako bi se pomoglo u upravljanju katastrofama, sigurnosti zemlje i pametnom upravljanju gradovima, kao i za efikasno upravljanje saobraćajem, saobraćajnicama i železnicom.“
Ipak, put za NewSpace neće biti lak čak i uz podršku Boinga. NewSpace je sada u fazi kupovine litijum-sulfidnih baterija visoke gustine – čuvene tehnologije koju drži samo nekoliko kompanija širom sveta.
Ako NewSpace uspe u ovom poduhvatu, Indija će imati najsavremeniju tehnologiju sa izuzetnim potencijalom u naredne dve decenije.
Prema rečima onih koji rade na projektu, „operacije blizu svemira nisu eksploatisane zbog tehnoloških izazova, ali u naredne dve decenije, uz napredovanje u tehnologijama poput autonomnih robotskih vozila, električnog pogona i veštačke inteligencije, usavršićemo ne samo odbrambeni sistem zemlje već i nadgledanje naših gradova i čuvanje nacionalnih interesa.“