Prema globalnom indeksu proizvodnje, koji sastavlja Svetski ekonomski forum (WEF), Indija je rangirana na 30. poziciji.
Na ovoj listi Japan je najbolje rangirana zemlja kada je oblast proizvodnje u pitanju. U prvih dest zemalja su Južna Koreja, Nemačka, Švajcarska, Kina, Češka, SAD, Švedska, Austrija i Irska. Kada su BRIKS zemlje u pitanju, Rusija je na 35. mestu, Brazil na 41. i Južna Afrika na 45. mestu.
Ovaj izveštaj uzima u obzir prisutnost savremenih razvojnih industrijskih strategija i kategorizuje zemlje u u četiri grupe –
- Vodeća (jaka trenutna proizvodnja, visok nivo spremnosti za budućnost)
- Visokog potencijala (mala trenutna baza, veliki potencijal za budućnost)
- Legati (snažna trenutna proizvodnja, rizici postoje u budućnosti)
- Početnici (mala trenutna proizvodnja, nizak nivo spremnosti za budućnost)
Indija je smeštena u grupu „Legati“ zajedno sa Mađarskom, Meksikom, Filipinima, Rusijom, Tajlandom i Turskom. Kina se nalazi među „vodećim državama“, dok su Brazil i Južna Afrika među „početnicima“.
Izveštaj govori o Indiji kao 5. najvećem proizvođaču na svetu sa ukupnom dodatom proizvodnom vrednošću od preko USD 420 milijardi u 2016.g.
Prema analizi WEF-a, proizvodni sektor u Indiji porastao je u proseku godišnje više od 7% u protekle tri decenije i čini između 16-20% indijskog BDPa. Indija ima drugu najveću populaciju na svetu i jedna je od najbrže rastućih ekonomija, ujedno je prisutan trend rasta potražnje za indijskim proizvodima.