Dogodilo se prvi put u istoriji da ruski protivvazdušni raketni sistem S-400 nije prodat za dolare. Ruski sistem je kupila Indija za rublje, što se, između ostalog, tumači i kao još jedan korak u svrgavanju dolara s njegove hegemonijske pozicije.
Ruski eksperti kažu da je odluka o plaćanju u rubljama diktirana prvenstveno činjenicom da su SAD uvele sankcije protiv kupaca ruskog oružja. Kako objašnjavaju, sve transakcije koje bi se vršile u dolarima, mogle bi da budu zamrznute dok prolaze kroz korespondentske račune američkih banaka, pa je ova odluka bila logičan sled okolnosti.
Pred Rusijom, ističu eksperti, sada stoji zadatak da sa svim svojim partnerima u vojno-tehničkoj oblasti pređe na obračune u nacionalnim valutama. Pretpostavlja se da će se uplate vršiti po tekućem kursu rublje u odnosu na dolar.
Po njihovoj oceni, Rusija zbog toga neće imati nikakve gubitke, a SAD će izgubiti mogućnost da utiču na te procese vezane za vojno-tehničku saradnju Rusije sa drugim zemljama.
Inače, Indija se našla u nemilosti Vašingtona zbog planova o kupovini ruskog oružja, među kojima je i sistem S-400. Američke vlasti su pretile Nju Delhiju sankcijama zbog takvih namera i računale su da će Indija podleći tim pritiscima i na kraju kupiti američke tehnologije, za koje Amerikanci tvrde da su „savremenije od ruskih“.
„Za Indiju je ovo način da pokaže da ne zavisi od Vašingtona u ključnim pitanjima svoje spoljne politike. O tome je govorilo i političko rukovodstvo zemlje. Oni su jasno rekli da će Indija kupovati oružje od koga hoće i kako hoće. Ovaj korak je demonstrativna poruka Vašingtonu koji je sada besan na Indiju, jer se oglušila na zahteve i pretnje Bele kuće i Stejt departmenta. Indija je na taj način jasno dala do znanja Americi da je ona prilično velika zemlja, koju ne treba tretirati kao marionetu ili vazala. Pored toga, ovo je još jedan mali korak ka odustajanju od američke valute i znak da se totalna hegemonija dolarskog sistema polako urušava. A takvih malih koraka je sve više i više i u oblasti oružja, u oblasti energetike i drugim“, rekao je za Sputnjik Boris Rožin iz Centra za vojno-političku žurnalistiku.
Što se tiče koristi koje Indija ima od kupovine S-400, vojni eksperti podsećaju da u tom regionu rastu raketni rizici, jer se sve susedne zemlje aktivno naoružavaju: pojavljuju se operativno-taktički, strateško-raketni sistemi, visokoprecizno oružje, razvijaju se borbeni avioni pete generacije. Zbog toga Indija želi da zatvori svoj vazdušni prostor i stvori efikasan vazdušni i raketni sistem odbrane, a smatraju da su ruski sistemi S-400 najbolje rešenje i da su trenutno najbolji na svetskom tržištu oružja.
Vojni stručnjaci navode da je Rusija apsolutni svetski lider u toj sferi, s obzirom da je još od Staljinovog doba protivvazdušna odbrana bila prioritet, odmah posle nuklearnog projekta.
Samim tim, Indija ovom kupovinom dobija savremeni sistem, koji će biti garant njene bezbednosti i značajno će ojačati svoju odbranu. S druge strane, to je pitanje i spoljnopolitičkog prestiža, jer Indija na taj način ulazi u klub malobrojnih sila koje mogu sebi da priušte takvu kupovinu.
Podsetimo, ruski predsednik Vladimir Putin i indijski premijer Narendra Modi dogovorili su se o isporukama protivvazdušnih raketnih sistema S-400 „Trijumf“ u oktobru 2016. godine.
Kupovina pet pukova Delhi će koštati 5,43 milijarde dolara, a očekuje se da će isporuke početi 2020. godine. Nakon Kine i Turske, Indija će biti treća država koja će kupiti sisteme „Trijumf“.