Finale Svetskog kupa u Nju Delhiju

Umorni od dugačkog puta, ali nasmejani i zadovoljni, srpski strelci vratili su se u Beograd iz Nju Delhija sa uspešnog učešća na finalnom turniru Svetskog kupa.

Na prestižnom takmičenju kojim se završava međunarodna sezona, reprezentativci Srbije su osvojili četiri medalje Andrea Arsović je odbranila  zlato i veliki Kristalni globus za trijumf vazdušnom puškom. Damir Mikec je pobedio malokalibarskim pištoljem slobodnog izbora. Tandem Andrea Arsović/Milutin Stefanović se okitio srebrom u miksu vazdušnom puškom. Zorana Arunović je došla do bronze MK sportskim pištoljem. I ostali naši predstavnici su postigli visoke plasmane. „Upisana“ su dva četvrta mesta (Damir Mikec vazdušni pištolj i Milutin Stefanović vazdušna puška). Dimitrije Grgić je „pogodio“ dva peta mesta (vazdušni i MK pištolj slobodnog izbora), a peti je bio i Stevan Pletikosić u trostavu. Uz strelce je bio trener Dragan Donević.

U bilansu medalja Srbija je četvrta u konkurenciji 20 država koje su osvajale odličja.

Strelce je, između ostalih, na beogradskom aerodromu dočekao i sportski direktor Streljačkog saveza Srbije, Srećko Pejović, koji je ocenjujući učinak reprezentativaca u Nju Delhiju istakao:

– Uspeh postignut na finalnom turniru Svetskog kupa pokazuje da su naši strelci vrlo ozbiljno shvatili kraj sezone. Nisu prekidali sa treninzima, održali su visok nivo forme i motivisano dočekali važno takmičenje, koje predstavlja kraj jedne, ali uvod je i u novu, vrlo važnu sezonu.

Do kraja godine naše strelce očekuju domaća takmičenja, učešća na turnirima, a međunarodnu 2018. godinu otvoriće Evropskim prvenstvom vazdušnim oružjem u Đeru. Naredne godine praktično kreće novi olimpijski ciklus, jer počinju da se dele kvote za Igre u Tokiju. Prvo u nizu kvalifikacionih takmičenja biće Svetsko prvenstvo u Čangvonu sledeće godine, a od 2019. kvote će se „juriti“  i na Svetskim kupovima i kontinentalnim prvenstvima.

– Učinak u Nju Delhiju je veliko ohrabrenje, jer na Svetskom kupu smo još jednom dokazali da imamo strelce u svetskom vrhu. S druge strane imamo i mlade kvalitetne reprezentativce, pa će biti osveženja u nacionalnom timu. Sledeće godine u prvom planu su rad i treninzi, a ne rezultati, jer pravi izazovi u olimpijskom ciklusu tek slede i za njih se treba dobro pripremiti.

Ocenjujući  ukupan nivo rezultata postignut na finalnom turniru Svetskog kupa Pejović kaže da su beležena dobra ostvarenja. Dodaje da sledeće godine očekuje velike promene u kvalitetu rezultata u svetskom streljaštvu, pre svega u dve discipline za muškarce.

– Prioriteti mnogih strelaca se menjaju, jer dve discipline za muškarce, malokalibarski pištolj slobodnog izbora i gađanje malokalibarskom puškom iz ležećeg stava više neće biti u olimpijskom programu. Zato očekujem podizanje nivoa rezultata u gađanju vazdušnim pištoljem, jer mnogi strelci pištoljem se sada okreću samo ovoj disciplini i biće potrebni izuzetno zahtevni rezultati za plasmane u finale na velikim takmičenjima. Isto važi i za trostav malokalibarskom puškom, verujem da će svi sada više pažnje posvetiti stojećem stavu, koji može da donese prevagu u borbama za finala i medalje.

Damir Mikec nije odbranio zlato i veliki Kristalni globus osvojen vazdušnim na prošlogodišnjem finalu SK, ali se okitio najsjajnijim odličjem malokalibarskim pištoljem.

– Žao mi je što maokalibarski pištolj slobodnog izbora više neće biti u olimpijskom programu, ali s druge strane sam srećan i ponosan što je poslednje zlato sa velikih takmičenja u ovoj disciplini stiglo u Srbiju. Ipak smo mi zemlja koja je u vrhu svetskog streljaštva, pokazali smo to i u Nju Delhiju, pa smo na neki način i zaslužili da završimo eru jedne discipline. To nije samo moje, već i mišljenje mojih rivala.

Ambasador Srbije u Indiji Vladimir Marić posetio je srpske strelce koji su danas završili izuzetno uspešno učešće na finalu Svetskog kupa u Nju Delhiju. Najpre je došao na strelište, gde je pratio finale poslednje discipline, trostava i zajedno sa strelcima navijao za našeg reprezentativca Stevana Pletikosića, ali druženje time nije završeno.

– U ime cele ekipe zahvaljujem se Njegovoj Ekselenciji Vladimiru Mariću na poseti. Posetio nas je na strelištu, a kasnije smo bili gosti na svečanoj večeri u Ambasadi Srbije – kaže Dragan Donević, trener i vođa puta.

Donević je još dodao: – Drago nam je što smo se družili i proveli prijatan dan sa gospodinom Marićem. Mnogo nam znači kada neko o nama misli i u dalekoj Indiji.

Sem strelaca i trenera Donevića, Srbiju je u Nju Delhiju predstavljao i Mitja Grgić, sudija na takmičenjima za pištolj.

Četvrto mesto u bilansu medalja

Srpski reprezentativci iz Indije  donose dva zlata (Andrea Arsović vazdušna puška, Damir Mikec MK pištolj), jedno srebro (miks vazdušnom puškom Milutin Stefanović/Andrea Arsović) i jednu bronzu (Zorana Arunović MK pištolj)

Sa četiri odličja naša selekcija je četvrta u bilansu odličja. Na podijum su se peli strelci iz čak 20 država, a ni jedna reprezentacija nije osvojila više od dva zlata.

Na prvom mestu je Italija sa šest odličja (dva zlata, tri srebra i bronza). „Azuri“ su sve medalje osvojili u gađanju glinenih golubova.

Kina je osvojila devet odličja (2,2,5), ali je na drugoj poziciji u bilansu, jer ima jedno srebro manje od Italijana. Slede Francuska (2,2,0), Srbija (2,1,1), Španija (2,1,0), SAD (2,0,2).

Po jednu zlatnu medalju osvojili su: Indija (1,1,1), Nemačka (1,1,0), Mađarska (1, 0,2), Južna Koreja (1,0,2), Danska (1,0,0), Japan (1,0,0).

U bilansu su se zahvaljujući srebrnim i bronzanim odličjima našli: Ukrajina (0,2,1), Hrvatska (0,1,1), Belorusija (0,1,0), Češka (0,1,0), Velika Britanija (0,1,0), Rumunija (0,1,0), Argentina (0,0,1) i Liban (0,0,1).

Iskusni srpski strelac Stevan Pletikosić zauzeo je šesto mesto u gađanju malokalibarskom puškom iz trostava (3 puta 40 metaka) poslednjeg dana finalnog turnira Svetskog kupa u Nju Delhiju.

Pletikosić je u kvalifikacijama zauzeo šesto mesto sa 1.172 kruga. U finalu nije sjajno počeo. Posle 15 metaka iz prvog, klečećeg stava nalazio se na osmom mestu. Kao i obično, 45-godišnji Kragujevčanin je vrlo dobro je gađao ležećim stavom  i popeo se na šestu poziciju. Ipak, zaostatak za vodećom petorkom nije uspeo da nadoknadi, pa je posle 41. hica finala (11. stojećim stavom) završio finale na šestom mestu, sa koga je i ušao u završnu borbu za odličja. Iza sebe je ostavio predstavnike najveće sile u svetskom streljaštvu, Kineze Zičeng Huija i Jukun Lijua.

Takmičenje u trostavu obeležili su streci nove generacije.

Pobedio je Aleksis Rajno (Francuska), osvajač bronze u ovoj disciplini na Olimpijskim igrama u Riju 2016. Rajno je rođen 1994. Dve godine ranije Stevan Pletikosić se u Barseloni okitio olimpijskom medaljom, takođe bronzom, MK puškom ležeći, dok je 1991. došao do Kristalnog globusa za trijumf u istoj disciplini na finalu Svetskog kupa.

Drugo mesto u kvalitetnom finalu osvojio je 18-godišnji Filip Nepejhal (Češka), svetski juniorski vicešampion iz Sula ove godine. Bronza je pripala još jednom velikom talentu, Mađaru Ištvanu Peniju (20 godina), kome je ovo druga medalja na ovogodišnjem finalu SK. U sredu je trijumfovao vazdušnom puškom ostavivši iza sebe daleko iskusnije rivale.

U kvalifikacijama je najuspešniji bio Peni. „Ubio“ je 1.185 kruga i izjednačio svetski juniorski rekord osnovnog dela, koji od Svetskog kupa u Minhenu drži Nepejhal. Čeh je u finalu pogodio 458,5 krugova, 0,1 manje od Penijevog svetskog omladinskog rekorda finala.

MK puška trostav, 3 puta 40 metaka: 1. Aleksis Rajno (Francuska) 461,7, 2. Filip Nepejhal (Češka) 458,5, 3. Ištvan Peni (Mađarska) 449,1, 4. Petar Gorša (Hrvatska)  439,2, 5. Tomaš bartnik (Poljska) 428,0, 6. Stevan Pletikosić (Srbija) 414,3, 7. Žičeng Hui (Kina) 405,6, 8. Jukun Liu (Kina) 404,3… Kvalifikacije: 1. Peni 1.185 (izjednačen svetski juniorski rekord osnovnog dela), 2. Nepejhal 1.182, 3. Hui 1.181… 6. Pletikosić 1.172 (390 klečeći stav, 399 ležeći, 383 stojeći)…

Srpski strelci su u Nju Delhiju ostvarili izuzetno veliki uspeh. Kući se vraćaju sa četiri medalje. Andrea Arsović je osvojila zlato i veliki Kristalni globus za trijumf vazdušnom puškom. Damir Mikec je pobedio MK pištoljem slobodnog izbora. Tandem Andrea Arsović/Milutin Stefanović je „ubio“ srebro u miksu vazdušnom puškom. Zorana Arunović je došla do bronze MK sportskim pištoljem.

Srpski strelci su se četvrtog dana finalnog turnira Svetskog kupa u Nju Delhiju okitili sa dve medalje! Damir Mikec je osvojio zlato i veliki Kristalni globus malokalibarskim pištoljem slobodnog izbora (50-metarsko strelište), dok je Zorana Arunović „pogodila“ bronzu MK sportskim pištoljem (25 metara).

Mikecu je ovo druga medalja na završnim turnirima SK, za koji se plasirao sedmi put. Sa prošlogodišnjeg finala, u Bolonji ima najsjajnije odličje i Kristalni globus vazdušnim pištoljem, kojim je u Nju Delhiju osvojio četvrto mesto.

Arunovićeva je osmu godinu za redom učestvovala na  finalu Svetskog kupa i došla do četvrte medalje, prve bronzane. Do Nju Delhija imala je zlato i veliki Kristalni globus iz Minhena 2015. u gađanju vazdušnim pištoljem, dok je dve godine ranije, takođe u Minhenu osvojila druga mesta kako vazdušnim tako i sportskim pištoljem.

Sem dvoje osvajača medalja danas je gađao i Dimitrije Grgić kome je pripalo peto mesto MK pištoljem slobodnog izbora.

Gađajući iz serije u seriju sve bolje Mikec je sredinom finala ušao u borbu za zlato sa iskusnim Ukrajincem Olegom Omelčukom. Zahvaljujući maksimalnih 10,9 krugova u 18. seriji izbio je na čelnu poziciju. U preostalom delu takmičenja dvojica strelaca su se smenjivali u vođstvu, a pred odlučujući 24. hitac naš reprezentativac je bio za svega 0,2 kruga bolji od Ukrajinca. Potom je „ubio“ odličnih 9,9, finale završio sa 229,3 kruga i na kraju rivala nadmašio za 1,3 kruga.

I Dimitrije Grgić, debitant na finalnom turniru SK, je dugo bio u borbi za odličje, ali skromnih 7,8 ga je sa trećeg „bacilo“ na peto mesto, baš u trenutku kad je Mikec izbio na čelo, u 18. seriji. U kvalifikacijama  Grgić je bio drugi, Mikec treći.

Damir Mikec je bio posle finala istakao da ova medalja ima posebnu draž: – Osvojio sam zlato u disciplini koju mnogo volim, ali koja od sledeće godine neće biti u  Svetskom kupu, jer nije više u olimpijskom programu. Zbog toga sam sa mnogo emocija ušao u finale. Ipak, uspeo sam da prevladam emocije i da se fokusiram na svoj zadatak. Izdržao sam i domogao se jednog od najdražih trofeja  u takmičenju kojim se završila era jedne legendarne discipline. Počastvovan sam i ponosan što poslednje, istorijsko zlato sija oko mog vrata.

Celokupnim učinkom u Nju Delhiju Damir može da bude zadovoljan.

– Raduje me ne samo zlato, već i četvrto mesto, kao i odlični  rezultati. Sezona u kojoj je Damir osvojio dve srebrne medalje na evropskim prvenstvima i zlato u Svetskom kupu su veliko ohrabrenje i podstrek pred izuzetno napornu 2018. godinu, u kojoj će početi da se dele olimpijske kvote  – ocenio je Damirov brat i trener Goran, koji se kao i ostali strelci i treneri zahvalio na podršci Ministarstvu omladine i sporta, Olimpijskom komitetu i Streljačkom savezu Srbije, na realizaciji programa.

Dame delile medalje u raspucavanjima

Finale MK sportskim pištoljem za dame je bilo prava drama, u kome su odlučivale nijanse. U finalu ove discipline svaki hitac od 10,2 krugova i bolji donosi poen (gađa se brzom paljbom). Posle četvrte serije od pet metaka ispada poslednjeplasirana i tako redom do 10. serije. Pred poslednju  seriju, kada finale završava trećeplasirana, isti rezultat – 30 „unutrašnjih“ centara imale su Arunovićeva, Kineskinja Đingđing Žang i Korejka Mingđun Kim, pa je odlučivalo raaspucavanje u kome je Zorana pogodila dva  centra, njene rivalke po četiri, pa je našoj takmičarki pripala bronza, a Azijatkinje su nastavile borbu za zlato.

I o najsjajnijem je odlučivalo raspucavanje. Pobedila je Korejka Kim, debitant na završnom turniru SK. Aktuelna svetska prvakinja, Kineskinja Žang se okitila srebrom.

– Nije počelo kako valja, jer tokom prvog dela kvalifikacija, tokom precizne paljbe imala sam problema sa oružjem. Međutim, olimpijski prvak pištoljem brze paljbe, Nemac Kristijan Rajc mi je pomogao da rešim problem  i posle toga je sve je funkcionisalo kako treba, kako u preciznoj,tako i u brzoj paljbi, drugom delu kvalifikacija. Zadovoljna  sam ne samo zbog odličja, već i rezultatom. U finalu sam gađala nešto slabije nego u kvalifikacijama, ali dovoljno da u kvalitetnom i izjednačenom takmičenju dođem do medalje. Međunarodnu sezonu sam počela titulom evropskog prvaka i svetskim rekordom vazdušnim pištoljem, završavam još jednim odličjem – kazala je Zorana Arunović, odnedavno članica novog kluba Olimpik 011.

Zoranina sestra i trener Jelena je istakla:

– U kvalifikacijama je postigla izuzetno vrednih 585 krugova. Izvanredna je bila u prvom delu kvalifikacija, preciznom paljbom je ubila 590 krugova, a u solidnom ritmu je nastavila i brzom paljbom. Finale je bilo vrlo izjednačeno, maltene za svako ispadanje se raspucavalo. Ne pamtim tako izjednačenu borbu za medalje, ali Zorana se u stresnom finalu vrlo dobro snašla..

U kvalifikacijama Zorana Arunović je zauzela treće mesto. Najpreciznija je bila olimpijska šampionka Ana Korakaki (Grčka), koja je branila Kristalni globus sa prošlogodišnjeg SK. Grkinja u finalu nije sjajno počela, a pritom su joj zbog greške u prvoj seriji (opalila je jedan hitac više u metu) oduzeta dva poena, posle čega nije uspela da se vrati u ritam.

Rezultati četvrtog dana

MK sportski pištolj , 25 metara (30 metaka precizna + 30 brza paljba): 1. Mingđun Kim (Južna Koreja) 34 „unutrašnja“ centra (+ 5 u raspucavanju za zlato), 2. Đingđing Žang (Kina) 34 (+3), 3. Zorana Arunović (Srbija) 30, 4. Hajdi Dithelm Gerber (Švajcarska) 24, 5. Viktorija Čajka (Belorusija) 19, 6. Mihel Skeries (Nemačka) 16, 7. Jumei Lin (Kina) 12, 8. Ana Korakaki (Grčka) 9. Kvalifikacije: 1. Korakaki 591, 2. Lin 586, 3. Arunović 585 (295+290)…

MK pištolj slobodnog izbora, 50 metara: 1. Damir Mikec  (Srbija) 229,3, 2. Oleg Omelčuk 228,0, 3. Amnaprel Sing (Indija) 202,2, 4. Jusuf Dikec (Turska) 185,3, 5. Dimitrije Grgić (Srbija) 166,2, 6. Vahid Golkhadan (Iran) 142,0, 7. Đitu Rai (Indija) 123,2. Kvalifikacije: 1. Omečuk 571, 2. Grgić 562, 3. Mikec 561…

Naši reprezentativci su do sada u Nju Delhiju „upucali“ četiri medalje. Juče je Andrea Arsović odbranila zlato vazdušnom puškom, a dva dana ranije sa Milutinom Stefanovićem je osvojila srebro istim oružjem u miksu.

Odličja su za sada osvojili strelci iz 17 zemalja (računajući sve discipline- vazdušno, malokalibarsko oružje i gađanje glinenih golubova), a Srbija trenutno drži prvo mesto, kao jedina selekcija sa dva zlata. Slede Kina (zlato, dva srebra, četiri bronze), Italija (1,2,0)…

U subotu niko od srpskih strelaca neće izaći na vatrenu liniju, dok u nedelju, poslednjeg dana Stevana Pletikosića očekuje takmičenje u trostavu.

Andrea Arsović je osvojila zlato i veliki Kristalni globus za trijumf vazdušnom puškom na finalnom turniru Svetskog kupa u Nju Delhiju! Time je ponovila uspeh i odbranila najsjajniji trofej osvojen na finalu SK 2016. godine u Bolonji.

Ovo je šesta medalja za srpsku reprezentativku na finalima SK. Sem dva zlata ima i dva pojedinačna srebra i jednu bronzu, a u utorak je sa Milutinom Stefanovićem osvojila srebro u miksu vazdušnom puškom, koji se prvi put našao na programu završnog turnira SK.

Arsovićeva je od početka finala preuzela čelnu poziciju i vođstvo nije ispuštala do kraja. Gađala je na izuzetno visokom nivou. Pogodila je 23 „desetke“, a najlošiji hitac „opalila“ je u poslednjoj seriji – 9,7. Ipak, i pored toga ubedljivo je trijumfovala. Drugoplasirana, Rumunka Laura Georgeta Koman je za Andreom zaostala 1,6 krugova. Bronzu je osvojila Ksinju Peng (Kina).

Arsovićeva je postavila i  novi državni i evropski rekord finala. Pogodila je 251,3 kruga, čak 1,1 više od dosadašnjeg rekorda Starog kontinenta, koji je držala upravo Laura Georgeta Koman, sa ovogodišnjeg turnira Svetskog kupa u Minhenu. Od svetskog rekorda Kineskinje Mengjao Ši (danas petoplasirane) Andreu je delilo osam desetih delova kruga.

Nova-stara pobednica finala SK je bila  na dobrom putu ka svetskom rekordu. U poslednjoj seriji bio joj je potreban hitac 10,5 da bi nadmašila rezultat Mengjao Ši, koja je svetski rekord postigla na prvom Svetskom kupu u sezoni, na istom ovom strelištu u Nju Delhiju.

– Znala sam da sam blizu svetskog rekorda i to me je malo unervozilo. Hitac 9,7 je malo razočarenje za mene na kraju finala, ali srećna sam što sam sada ponovo na listi evropskih rekordera – kazala je Arsovićeva.

Možda ima mesta za malo razočarenje, ali svakako i za veliku radost.

– Odbranila sam Kristalni globus, ne mogu biti srećnija! Smatram da je iskustvo presudilo u finalu. U Nju Delhiju sam sedmi put u karijeri učestvovala na finalu Svetskog kupa u karijeri. Za turnir sam se naporno spremala, znala sam šta me očekuje  – ocenila je Arsovićeva.

Petu godinu za redom srpska reprezentativka osvaja medalju na finalnom turniru SK. Pre titula u Bolonji i Nju Delhiju, okitila se srebrnim medaljama u Gabali 2014. (vazdušna puška) i u Minhenu 2013. (trostav) i bronzom u Minhenu 2015. (vazdušna puška).

Sa 30 godina bila je nastarija učesnica finala u Nju Delhiju, do koga su došle uglavnom mlade, ali kvalitetne i uspešno takmičarke.

– Drago mi je da je takmičenje u Nju Delhiju bilo jako i vrlo kvalitetno. U konkurenciji su, između ostalih,bile olimijska šampionka Virdžinija Trešer i dve Kineskinje, koje su pored mene uvek glavni favoriti. Vidim da ima još prostora za napredak. I mom treneru Draganu Doneviću i meni medalja je podstrek za više rada i za nove pobede. Hvala, kako Doneviću, tako i psihologu Mariji Srećkov.

Arsovićeva je finalni turnir počela srebrom u miksu, u paru sa Milutinom Stefanovićem.

– Neću da zanemarim i zaboravim srebro u miksu, divno takmičenje u kome smo se odlično snašli sa novim pravilima – istakla je Andrea.

Dragan Donević, Andrein i trener reprezentacije, je sijao od sreće: – Peti globus za redom, a drugi zlatni u nizu! Ne pamtim kad je neko odbranio Kristalni globus vazdušnom puškom. Andrea je iza sebe ostavila dve Kineskinje, olimpijsku šampionku Virdžiniju Trešer, koja je zauzela osmo mesto, dok takmičarka iz Indije nije ni došla do finala, a sve su to zemlje u kojima je konkurencija žestoka. U Indiji na državnom prvenstvu učestvuje 5.000 strelaca, takmičenje traje 20 dana.

Kao i u ostali pobednici finala SK u Nju Delhiju, Arsovićeva je za zlato nagrađena sa 1.200 švajcarskih franaka.

Damir Mikec četvrti, Dimitrije Grgić peti

Sem Arsovićeve na vatrenu liniju danas su izašla još dvojica srpskih strelaca. Damir Mikec, pobednik finala Svetskog kupa 2016. vazdušnim pištoljem, je danas u ovoj disciplini ostao na korak od medalje, zauzeo je četvrto mesto, dok je Dimitrije Grgić bio peti.

Sredinom finala Damir Mikec se nalazio na čelnoj poziciji. Trku je vodio i posle 18. serije, kada je imao minimalan jedan deseti deo kruga više od tada drugoplasiranog Tomajukija Macude (Japan). Međutim u naredne dve serije je vezao dva slabija hica (8,8 i 9,4), a u izuzetno kvalitetnom finalu svaka greška je skupo koštala. Izgubio je ne samo vođstvo, već i medalju, pa je posle 20. serije ispao kao četvrtoplasirani.

Trijumfovao je 43-godišnji Macuda, nekadašnji svetski prvak i jedan od najtrofejnijih svetskih strelaca. Japanac je „ubio“ 241,8 krugova i za 0,2 nadmašio dosadašnji svetski rekord, koji je držao Nemac Kristijan Rajc, od Evropskog prvenstva u Mariboru, kada je „za dlaku“ osvojio zlato ispred Mikeca.

Srebro je pripalo mladom Ukrajincu Pavlu Korostilovu, pogodio je 241,1 krug i izjednačio svetski juniorski rekord Korejca Borama Čoea.

Grgić i Mikec će u petak ponovo na vatrenu liniju, u takmičenju malokalibarskim pištoljem. Uz njih dvojicu Srbiju će predstavljati i Zorana Arunović u nadmetanju MK pištoljem za dame.

Finale SK 2017, Nju Delhi, rezultati trećeg dana

Vazdušna puška, žene: 1. Andrea Arsović (Srbija) 251,3, 2. Laura Georgeta Koman (Rumunija) 249,7, 3. Ksinju Peng (Kina) 228,5, 4. Malin Vesterhajm (Norveška) 207,4, 5. Mengjao Ši (Kina) 186,0, 6. Sedegian Armina (Iran) 165,3, 7. Ksijang Vei Jasmin Ser (Singapur) 144,3, 8. Virdžinija Trešer (SAD) 122,4. Kvalifikacije: 1. Armina 422,3 (svetski juniorski rekord), 2. Ser 417,3, 3. Arsović 415,4… Za finale 412,5.

Vazdušni pištolj, muškarci: 1. Tomajuki Macuda (Japan) 241,8 (svetski rekord finala), 2. Pavlo Korostilov (Ukrajina) 241,1 (svetski juniorski rekord), 3. Oleg Omelčuk (Ukrajina) 218,8, 4. Damir Mikec (Srbija) 197,9, 5. Dimitrije Grgić (Srbija) 177,4, 6. Kuok Cuong Tran (Vijetnam) 155,7, 7.  Vei Jang (Kina) 135,6, 8. Žangji Ksu (Kina) 113,8. Kvalifikacije: 1. Tran 586, 2. Omelčuk 585, 3. Grgić 585, 4. Mikec 584… Za finale 573.

Srpskom reprezentativcu Milutinu Stefanoviću „za dlaku“ je izmakla medalja drugog dana finala Svetskog kupa u Nju Delhiju.

Vazdušnom puškom je zauzeo četvrto mesto, a od bronze ga je delila najmanja moguća razlika.

Posle 20. serije, kada ispada četvrtoplasirani, Stefanović je za tada trećim Peterom Šidijem iz Mađarske zaostajao minimalan jedan deseti deo kruga.

Srpski strelac, koji je juče u paru sa Andreom Arsović osvojio srebrnu medalju u miksu, je u finale ušao kao osmi, a u završnoj borbi za medalje odlično je počeo. Do sredine finala, do 12. serije držao je čelnu poziciju, koju je kasnije preuzeo Mađar Ištvan Peni, ali sa vrlo malo prednošću nad Stefanovićem.

Naš reprezentativac je svoj najlošiji hitac u finalu postigao u najgorem trenutku. Devetnaestom dijabolom pogodio je 9,3 kruga i pao na četvrto mesto vrlo izjednačenog finala, u kome su odlučivale nijanse. U sledećoj seriji „ubio“ je maksimalnih 10,9, ali to nije bilo dovoljno da se vrati u borbu za medalje. Takmičenje je završio sa 207,6 krugova, a u trci za odličje, sa 207,7, ostao je Šidi.

Ištvan Peni, jedan od najtalentovanijih svetskih strelaca, osvojio je zlato i veliki Kristalni globus. Iako ima tek 20 godina, Peni u riznici ima već četiri medalje u svetskim kupovima, višestruki je juniorski prvak Evrope i sveta. Mađar je pogodio 249,8 krugova čime je izjednačio svetski juniorski rekord finala Rusa Golovkova. Seniorski planetarni rekord – 250,9 ostao je nedostižan. Jedan od suvlasnika apsolutnog svetskog rekorda je i Milutin Stefanović, koji je 250,9 krugova „ubio“ na Svetskom kupu u Gabali, osvajajući zlato, kojim se i plasirao na finalni turnir. Uz Stefanovića, rekorderi su Sergej Kamenski (Rusija) i Juncong Jao (Kina). Kamenski nije doputovao u Nju Delhi, s obzirom da je Rusija odustala od finala SK, dok je Jao, zauzeo poslednje deveto mesto u kvalifikacijama.

Peni je iza sebe ostavio Belorusa Vitalija Bubnoviča, koji je za pobednikom zaostao 0,3 kruga. Bronza, kao i zlato ide u Mađarsku. Iskusni, 38-godišnji Peter Šidi, branilac Kristalnog globusa sa SK 2016, je, pošto je prestigao Stefanovića, zadržao treću poziciju.

Iza Stefanovića, na petoj poziciji ostao je Kinez Buhan Song, član miksa koji je u utorak osvojio zlato…

U četvrtak Srbiju će predstavljati troje reprezentativaca Andrea Arsović (vazdušna puška), Damir Mikec i Dimitrije Grgić (obojica vazdušni pištolj).

Vazdušna puška, muškarci: 1. Ištvan Peni (Mađarska) 249,8 (svetski juniorski rekord), 2. Vitalij Bubnovič (Belorusija) 249,5, 3. Peter Šidi (Mađarska) 228,5, 4. Milutin Stefanović (Srbija) 207,6, 5. Buhan Song (Kina)  186,6… Kvalifikacije: 1. Peni 628,0, 2. Acuši Šimada (Japan) 627,7, 3. Bubnovič 625,9…8. Stefanović 622,3…

Arsovićevoj i Stefanoviću srebro na startu finala Svetskog kupa

Već prvog dana finalnog turnira Svetskog kupa u Nju Delhiju, srpski strelci su se okitili medaljom. Par Andrea Arsović – Milutin Stefanović osvojio je srebrno odličje u takmičenju mešovitih parova vazdušnom puškom, koje je prvi put bilo sastavni i zvanični deo programa finala Svetskog kupa.

Arsovićeva i Stefanović, evropski prvaci u miksu, su se na pobedičkom postolju našli između strelaca najmnogoljudnije zemlje sveta. Prvo mesto osvojio je par Kina 1, a treće Kina 2.

Na finalnom turniru učestvovalo je osam timova, po četiri najbolja sa svetskih kupova u Nju Delhiju i Gabali. Na ova dva turnira održana test takmičenja mikseva, koji su u međuvremenu postali olimpijska disciplina. Stefanović i Arsovićeva su se za Nju Delhi kvalifikovali osvajanjem srebra u Gabali.

Sistem takmičenja bio je drugačiji nego na dosadašnjim zvaničnim i nezvaničnim nadmetanjima mešovitih parova.  Do sada svaki strelac je u kvalifikacijama gađao po 25 dijabola. Po osam najboljih parova ulazilo je u polufinale, u kome su miksevi bili podeljeni u dve grupe. Pobednici grupa su se na kraju u direktnim duelima borili za zlato, a drugoplasirani za bronzu.

U Nju Delhiju je isproban novi sistem u kome su kvalifikacije trajale mnogo duže (svako je gađao po 40 dijabola), u finale je ulazilo pet timova. Sistem nadmetanja u finalu je u Nju Delhiju bio isti kao i u pojedinačnoj konkurenciji – po principu ispadanja, koje je počelo od 17. serije, da bi takmičenje bilo završeno 24. dijabolom, koju ispaljuju strelci iz najbolja dva para.

U kvalifikacijama su odskočila dva kineska para, dok je u prilično izjednačenoj „trci“ za ostala tri mesta u finalu srpska ekipa zauzela treće mesto i postala jedini predstavnik Evrope u među pet najboljih. Uz kineske i srpski tim u završnoj borbi za medalje učestvovali su i parovi Indije i Irana.

Finale je donelo veliku borbu za zlato. Kina 1 je najbolje počela, ali sredinom finala na prvo mesto su izbili Arsovićeva i Stefanović. Kinezi su se kasnije vratili na čelnu poziciju, ali sa vrlo malom prednošću nad srpskom ekipom.  Na kraju, tandem strelaca iz Kine je zlato obezbedio tek na kraju, oboje su bili precizniji od naših reprezentativaca u poslednje tri serije. Za šampionski tim gađali su mladi 20-godišnji strelci Mingjang Vu i Buhan Song, koji su se nedavno pojavili na svetskoj sceni, ali kao i mnogi kineski takmičari vrlo brzo počeli su da nižu velike uspehe.

– Tokom celog finala dobro smo se držali, vodili ravnopravnu borbu sa odličnim Kinezima, na kraju nam je izmaklo zlato, ali i srebro je veliki uspeh. Odbranili smo čast Evrope – kaže trener reprezentacije i Andree Arsović Dragan Donević i nastavlja – Pripreme su urodile plodom, jer ozbiljno smo trenirali za Svetski kup. Andrea i ja smo odlazili na pripreme u Kragujevac, Milutin je gostovao kod nas u Partizanu.

U sredu, drugog dana finala Svetskog kupa Srbiju će predstavljati jedan strelac, ponovo Milutin Stefanović koga očekuje pojedinačno takmičenje vazdušnom puškom.

Miks vazdušna puška, finale: 1. Kina 1 (Mingjang Vu/Buhan Song) 499,8, 2. Srbija (Andrea Arsović/Milutin Stefanović)  496,8, 3. Kina 2 (Mengjao Ši/Genčeng Sui) 430,3, 4. indija 387,4, 5. Iran 345,9. Kvalifikacije: 1. Kina 2 837,3, 2. Kina 1 835,4, 3. Srbija 829,8… Za finale 827,7 krugova…

Samo Kina brojnija od Srbije

Srbiju je predstavljalo šestoro strelaca. Za finalni turnir kvalifikovali su se: Andrea Arsović (vazdušna puška), Zorana Arunović (MK pištolj 30 metaka precizna + 30 brza paljba), Damir Mikec (vazdušni i MK pištolj slobodnog izbora), Dimitrije Grgić (vazdušni i MK pištolj slobodnog izbora), Milutin Stefanović (vazdušna puška) i Stevan Pletikosić (MK puška trostav). Uz strelce je trener Dragan Donević.

Dvoje srpskih strelaca branilo je Kristalne globuse sa prošlogodišnjeg finalnog turnira SK. Na završnom takmičenju 2016. u Bolonji Andrea Arsović je trijumfovala vazdušnom puškom, a Damir Mikec vazdušnim pištoljem.

Više predstavnika od Srbije u disciplinama MK i vazdušnim oružjem imala je samo Kina. Najmnogoljudnija zemlja sveta došla je sa 12 strelaca.

Uključujući takmičenja u svim disciplinama (vazdušno, MK oružje i  gađanje glinenih golubova) učestvovali su reprezentativci 45 zemalja, a među njima nije bilo Rusije, koja je odustala od finala SK.

U svakoj pojedinačnoj disciplini finalnog turnira pravo učešća imalo je po osam najboljih na osnovu bodova skupljenih tokom godišnjih turnira, zatim branilac pobedničkog trofeja sa prethodnog finala i aktuelni olimpijski šampion, bez obzira na učinak u sezoni. U slučaju odustajanja pozivaju se strelci plasirani ispod osmog mesta, međutim zbog kasnog otkazivanja Rusa u nekim disciplinama će učestvovati i manje od deset takmičara.

Prvi put na finalnom turniru Svetskog kupa održano je takmičenje mešovitih parova vazdušnom puškom, vazdušnim pištoljem i u disciplini trap u gađanju glinenih golubova. I u ovom delu programa naša zemlja će imati predstavnike, Andreu Arsović i Milutina Stefanovića.

Mešoviti parovi ove godine nisu bili u u zvaničnom programu Svetskog kupa, ali pošto je letos ova disciplina dobila status olimpijske, Svetska streljačka federacija je odlučila da naknadno nađe mesta i za mikseve na finalu SK. Na završni turnir su pozvana po četiri najbolja para u svakoj disciplini sa promotivnih nadmetanja mikseva, održanih na prvom sezonskom SK u Nju Delhiju i na trećem u Gabali. Milutin Stefanović i Andrea Arsović, evropski šampioni, su u Gabali osvojili treće mesto.

Prethodni tekstUčešće Srbije na sajmu „World Food India 2017“ u Nju Delhiju (3-5. novembar 2017)
Sledeći tekstTradicionalna indijska hrana koja će probuditi vaša čula

POSTAVI KOMENTAR

Molim upišite vaš komentar!
Upišite vaše ime