Najnoviji japanski zahtev da Engleska prizna ratno stanje u celoj Kini pokazao je da zategnutost između Japana i Engleske ne popušta, saznajemo sa naslovne strane lista Pravda na današnji dan pre 80 godina.
Poznati engleski arheolog, profesor Leonard Vilej, pronašao je “nedavno” u Bombaju čitavu zbirku zapisa na pečenoj ilovači u iskopini jednog starog manastira, saznajemo u rubrici “Jedan čas razonode” lista Vreme.
Iz tih zapisa moglo se utvrditi poreklo mnogih poznijih indijskih i persijskih dela.
Po svemu sudeći, i naša religija ima korena u tim drevnim indijskih zapisima, objašnjava dopisnik lista.
Engleska vlada “sada” je odlučila da organizuje iskopavanja na vrlo širokoj osnovi, pa će poslati u Indiju čitavu arheološku ekspediciju.
Pored toga, biće dozvoljeno i strancima da vrše ispitivanja i arheološka iskopavanja.
Stručnjaci uveravaju da se čitava jedna epoha naše prošlosti iz najranije istorije može objasniti na osnovu zapisa indijskih sveštenika i naučenjaka najstarijih vremena.
Sa naslovne strane lista Vreme saznajemo da je London odlučio da usvoji zahteve Moskve, dok je ministar Rajha Jozef Gebels stigao “danas” u Salcburg.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
U Tokiju se raspoloženje menja ka tome da se sukob na mongolsko-mandžurskoj granici likvidira mirnim putem, piše list Pravda.
Na novom sastanku ambasadora Robert Krejdža i ministra Arita “sinoć” se govorilo o mogućnosti sklapanja mira, ali posle trenutnog optimizma opet se situacija pokazala ozbiljnijom.
Britanski ambasador ostao je pri svom ranijem gledištu, a japanska vlada i dalje pri istim zahtevima.
Očigledno je samo to da Engleska i Japan žele da se pregovori nastave.
Ma kako bilo pomirljivo držanje Engleske, pregovori će biti prekinuti ako London ne prizna japasnke revandikacije na kineskoj teritoriji, zaključuje dopisnik lista Pravda.
(Danas)