Ambasadorka Indije u Srbiji gđa Narinder Čohan sastala se 5. jula sa gospodinom Mladenom Šarčevićem, ministrom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije radi razgovora o širokom spektru pitanja i implementaciji bilateralnog sporazuma o nauci i tehnologiji potpisanog između Indije i Srbije 2004. godine.
Ministar Šarčević izrazio je interesovanje za saradnju sa indijskim istraživačima u oblasti novih tehnologija. On je napomenuo da Srbija, iako je mala zemlja, poseduje veliki broj istraživača.
Ambasadorka je rekla da je Srbija važan partner Indije, a da saradnja dve zemlje postoji već decenijama. Ona je dodala da je Indija zainteresovana za različite vidove naučne i tehnološke saradnje sa srpskom Vladom, lokalnim organizacijama, preduzećima i drugim entitetima.
Ambasadorka je ujedno izrazila nadu da će uskoro započeti saradnja na novim konkretnim projektima između dve zemlje.
Bilateralni sporazum u oblasti nauke i tehnologije (S&T) između Indije i Srbije predviđa saradnju koja se tiče zajedničkih istraživačkih projekata: razmenu stručnjaka, naučnika, organizovanje radionica, naučnih izložbi itd.
Tokom zajedničke video konferenciji koja je održana 6. decembra 2016. u okviru S&T sporazuma, identifikovane su sledeće oblasti kao potencijalni sektori za saradnju:
- novi materijali i nanotehnologije
- energetika i energetska efikasnost
- informaciono-komunikacione tehnologije
- zdravstvo
- biotehnologija
- prehrambena sigurnost
Dogovoreno je održavanje zajedničke radionice za bolje naučno umrežavanje i povezivanje. Mešoviti komitet Indije i Srbije uskoro će se sastati u Beogradu radi identifikacije konkretnih oblasti za međusobnu saradnju, pregovora i finaliziranja različitih modusa saradnje.
Nauka i nove tehnologije jedan su od ključnih sektora saradnje Indije i Srbije i ostvarena je važna saradnja u farmaceutskom i zdravstvenom sektoru još od vremena bivše Jugoslavije.
Poslednjih godina Srbija je ostvarila značajan napredak u nauci i novim tehnologijama, naročito su vidljivi rezultati u oblasti istraživanja i razvoja. Sprovođenje bilateralnog sporazuma u oblasti nauke i tehnološkog razvoja dovelo bi do znatno višeg nivoa saradnje između dve zemlje.