Saveti indijskih nutricionista: 5 načina da ojačate imunitet tokom zime

Foto: pexels.com/chanwalrus

Nije tajna da našem telu treba vremena da prihvati promenu vremena, promene atmosferskog pritiska i temperature.

– Sve ovo se posebno oseća ako imate oslabljen imuni sistem – kaže nutricionista Neha Ranglani iz Indije, autorka kuvara „The Beverage Booster“. U njemu ona deli recepte za jačanje imunog sistema, kao i savete o ishrani, posebno tokom različitih godišnjih doba.

Vitamin C

Opšte je prihvaćeno da su citrusi skladište vitamina C, ali postoji mnogo drugih načina da se dopuni njegova zaliha u telu. Ovaj vitamin je snažan antioksidans. LJudi se često okreću pomorandžama ili suplementima ako osećaju da im nedostaje, ali druga hrana može pomoći da se popuni praznina, objašnjava Ranglani. U velikim količinama se nalazi u brokoliju, karfiolu, kiselom kupusu i kimčiju. Savetuje da jedete sirovo povrće i voće češće nego da ih kuvate, jer je vitamin C osetljiv na toplotu i smanjiće se tokom procesa kuvanja.

Pijte više tečnosti, a ne samo vodu

Tečnost igra ključnu ulogu u mehanizmu našeg tela i pomaže da se nosimo sa promenom godišnjih doba. Međutim, to ne znači da treba piti samo vodu. Sokovi od agruma, supe od paradajza i bilja, sočivo, supa od pečuraka, topla voda sa kurkumom ili mleko sa kurkumom su idealna rešenja. Dakle, ne samo da dopunjujete zalihe tečnosti u telu, već ga i zasitite, a takođe pomažete crevima da rade.

Povrće i začinsko bilje temeljno operite

Sirova hrana može akumulirati više bakterija. Obavezno ih dobro operite, isecite neposredno pre upotrebe i, ako primetite i najmanju ustajalost, bacite ih! U suprotnom, sve ovo može uznemiriti stomak, upozorava Ranglani. U slučaju da jedete restoransku hranu, neće biti suvišno da se uverite da je zelje zaista oprano. Kod kuće, posle temeljnog pranja, možete kuvati bilje na pari ili ga koristiti u sosovima ili supama. Pečenje će takođe biti odličan način da se eliminišu bakterije.

Birajte cela zrna

– Uvek preporučujem integralne žitarice: ovas, kinoju, smeđi pirinač, heljdu, amarant itd. Ove žitarice su bogate folnom kiselinom, magnezijumom i gvožđem kako bi vaš imuni sistem ojačao. Gluten može da izazove neke zdravstvene probleme, tako da zamenom pšenice mnogo pomažete svom telu – tvrdi Ranglani.

Birajte hranu koja ima osvežavajuća svojstva

– Birajte hranu koja ima svojstva hlađenja. Dodajte u ishranu mentu, lubenicu, celer, krastavac, semenke bosiljka, listove betela, kokosovu vodu ili vodu sa semenkama bosiljka. Ali bolje je koristiti sve ovo ne hladno, na sobnoj temperaturi – ovo je glavni savet nutricionistkinje.

Prethodni tekstTri tajne Indijki zbog kojih im kosa raste kao iz vode
Sledeći tekstDevojčica (8) u Indiji odrekla se nasledstva od 61 miliona dolara i zamonašila se

POSTAVI KOMENTAR

Molim upišite vaš komentar!
Upišite vaše ime