Začini nisu samo za dodavanje ukusa vašim jelima – mnogi od njih takođe imaju moćne zdravstvene prednosti, posebno kada je u pitanju smanjenje upale i opšte zdravstvene koristi.
Ovih 7 začina omiljeni su u indijskoj kuhinji, a pravi su saveznici u borbi protiv prehlade i virusa.
Kajenski biber – Ako volite ljuto, kajenski biber je začin koji će vašim jelima dodati dosta pikantnosti. Bogat vitaminima A i C, sadrži kapsaicin, jedinjenje koje se često koristi u terapeutske svrhe zbog svojih antiinflamatornih svojstava. Dodajte ga čiliju, piletini, sosovima ili čak pečenim orašastim plodovima. Ako volite začinjenu hranu, ovo je začin koji morate probati.
Cimet – Cimet je više od začina za kolače – sadrži cimetaldehid, jedinjenje koje ima antiinflamatorna svojstva. Pored toga, cimet može pomoći u kontroli šećera u krvi i smanjiti rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Dodajte prstohvat cimeta u jutarnju kafu, smoothie, ovsene pahuljice ili jogurt. A da biste uživali u slatkim ukusima, pripremite svoje omiljene rolnice sa cimetom
Šafran – Šafran nije samo luksuzan začin koji biryaniju i piletini dodaje boju i ukus, već je i snažan antioksidans. Karotenoidi u šafranu mogu da smanje upalu, a u nekim studijama se čak pokazalo da pomažu ljudima sa srčanim oboljenjima. Dodajte nekoliko niti šafrana u pripremu pirinča ili supe. Može se koristiti i za pripremu deserta ili za aromatiziranje pića.
Beli luk – Beli luk je prirodni antibiotik i antioksidans bogat vitaminima B6 i C. Osim što poboljšava imunitet, pomaže i u smanjenju upala u telu. Iseckajte nekoliko karanfilića i dodajte ih u skoro sva jela, od sosova preko povrća do mesa.
Đumbir – Đumbir je poznat po svojim svojstvima koja pomažu kod lošeg varenja i mučnine, ali njegove antiinflamatorne komponente poput gingerola mogu značajno smanjiti upale. Sveži đumbir možete dodati u smutije, čaj, pržena jela, pa čak i deserte kao što su keksi ili kolači.
Crni biber – Crni biber nije samo začin koji daje pikantnost vašim jelima, već sadrži i piperin koji pomaže telu da apsorbuje kurkumin iz kurkume i ima sopstvena antiinflamatorna svojstva. Ovaj začin je takođe bogat antioksidansima koji mogu da smanje oksidativni stres u telu. Dodajte ga u svakodnevna jela – od jaja, preko pečenja, do salate.
Kurkuma – Kurkuma je nesumnjivo jedan od najpoznatijih antiinflamatornih začina, a njena aktivna supstanca kurkumin blokira molekul NF-kB koji se povezuje sa hroničnim upalama. Redovna upotreba kurkume može pomoći u ublažavanju simptoma artritisa, srčanih bolesti i drugih metaboličkih poremećaja. Kombinujte kurkumu sa crnim biberom jer piperin u biberu poboljšava apsorpciju kurkumina. Dodajte ga u smutije, supe, jela od pirinča ili pripremite čaj od kurkume.