Zahvaljujući nedavnom problema u Britaniji vezanim za Bregzit, a sa druge strane brzom
ekonomskom rastu u Indiji, Indija je uspela da pretekne svog nekadašnjeg kolonijalnog gospodara Veliku Britaniju u pogledu veličine ekonomije -prvi put nakon 150 godina.
Ovaj neočekivan obrt posledica je stabilnog ekonomskog rasta Indije u proteklih 25 godina, i ujedno pada ekonomske vrednosti britanske funte u proteklih 12 meseci. Prethodne procene su nagoveštavale da će Indija preteći Veliku Britaniju po veličini BDP-a u 2020.g. Ipak proces je ubrzan pošto je britanska valuta izgubila gotovo 20% vrednosti u poslednjih 12 meseci, pa je samim tim BDP Velike Britanije u 2016.godini bio 1.87 triliona funti ili 2.29 triliona dolara,
dok je BDP Indije dostigao INR 153 triliona ili 2.3 triliona dolara.
Osim toga, ova razlika će se u budućnosti samo povećati u korist Indije pošto će zemlja imati prosečan rast BDP između 6 i 8% godišnje, dok će se rast u Velikoj Britaniji kretati od 1 do 2% godišnje u narednom periodu. Čak i ako britanska valuta ojača, nesporno je da je indijska privreda nadmašila privredu Velike Britanije na osnovu budućeg rasta. Prema trenutnoj statistici MMF-a, indijski BDP je 2.29 triliona dolara i Indija je sedma najveća svetska privreda, za 50 milijardi dolara manje od šestoplasirane Velike Britanije, ali će se ovaj redosled verovatno promeniti do kraja tekuće fiskalne godine.