Tajna je u dužini kuvanja, a u poslednjoj fazi uništavaju se fenoli, nitrati, pesticidi, herbicidi i teški metali…
Pristalice tradicionalne indijske ajurvedske medicine veliki broj bolesti leče „lekom“ koji nazivaju Ušnodaku (Ushnodaku), što u prevodu znači – vruća voda. Da, dobro ste razumeli – oni se kunu da prokuvana voda ima posebna isceljujuća svojstva!
Proces prokuvavanja vode oni dele na tri faze:
Balončići ili grupa balončića počinje da se podiže sa dna džezve li šerpe, penjući se na zidove suda. Broj im se povećava s vremenom kuvanja;
Mnogo balončića se pojavljuje, voda postaje zamućena, na površini se stvara pena;
Voda ključa, veliki baloni pojavljuju se na površini, oslobađa se para, baloni se formiraju od dna posude.
U poslednjoj fazi kuvanja, voda je očišćena od mikroba i virusa, a sa dužim ključanjem fenoli, nitrati, pesticidi, herbicidi i teški metali se uništavaju.
Veruje se da sa produženim ključanjem voda postaje alkalnija i pomaže telu da se oslobodi kiselosti. Ovakva voda se u Ajurvedi koristi za probleme s metabolizmom, prehladom, glavoboljom, kao i za stomačne probleme.
Pročišćava telo od toksina, normalizuje nivo hidratacije, a istočnjački lekari koriste je za tretiranje astme, gihta, problema ženskog reproduktivnog sistema, gojaznosti i migrena.
Evo tačnog postupka prokuvavanja vode:
Sipajte vodu u čistu staklenu ili posudu od nerđajućeg čelika i dovedite do tačke ključanja (temperatura treba da dostigne 100 stepeni). Kada se količina vode smanji tačno za polovinu, pena i mehurići s površine nestanu, vaša pročišćena voda je spremna.
U zavisnosti od godišnjeg doba, isparavanje treba da bude drugačije – tokom leta i jeseni, treba da ispari 3/4 početne količine, a tokomzime i proleća dovoljna je polovina. Takođe, voda treba da ohlađena najbolje do sobne temperature. Može da bude i toplija, ukoliko vam prija da je takvu pijete.
Napomena: Lekovita dejstva ove vode traju do 12 sati nakon pripreme. Nakon toga treba prokuvati novu vodu. Ohlađena voda ne treba da se podgreva.
Ovoj vodi možete dodati iomiljene začine i tako joj pojačati lekovito dejstvo:
– crni biber, sušeni đumbir i sladić, za najbolju zaštitu ili lečenje prehlade, curenja nosa i ublažavanje simptoma astme;
– crna himalajska so i biber za lečenje smanjenog apetita, nadutost i bol u stomaku;
– Trifala – za zatvor (pijte začinjenu prokuvanu vodu na prazan stomak ujutro ili pred spavanje);
– Trifala i med – protiv gojaznosti;
– Trikatu i beli luk – za probleme sa srcem i krvnim sudovima;
– Korijander – za probleme sa mokraćnim sistemom.
(Stil.kurir.rs)