Ajurvedska pravila ishrane: Med nikada nemojte mešati sa ovih 6 namirnica

Foto: pexels.com/ekaterina-bolovtsova

Med je prirodni zaslađivač koji pčele proizvode iz nektara cveća. Oni sakupljaju nektar, razlažu ga na šećere i čuvaju u saću gde se postepeno zgušnjava u med kroz proces isparavanja. Od ajurvede do medicinske nauke, svi se slažu sa prednostima i nutritivnim vrednostima ovog gustog tečnog zaslađivača koji takođe poboljšava ukupnu vizuelnu privlačnost jela.

Med sa toplom vodom

Prema ajurvedi, dodavanje meda u toplu vodu ili zagrevanje meda iznad 40°C (104°F) je nezdravo. Prema mišljenju stručnjaka, kada se med zagreva, on stvara toksine ili „ama“ i može dovesti do problema sa varenjem i akumulirati u telu, izazivajući neravnotežu u sistemu. Veruje se da toksični nusproizvodi ometaju varenje, utiču na metabolizam i stvaraju lepljive supstance u telu. Takođe, kaže se da zagrevanje meda uništava mnoge njegove korisne enzime, antioksidante i antimikrobna svojstva, smanjujući njegove zdravstvene prednosti.

Med sa belim lukom

Prema mišljenju stručnjaka, kombinovanje meda i belog luka je strogo ne. Dokazano je da kombinovanje ova dva može dovesti do probavne nelagodnosti ili pogoršati gastrointestinalne probleme. Beli luk ima jaka antimikrobna svojstva, a kada se pomeša sa medom, može uticati na to kako telo obrađuje kombinaciju.

Med sa krastavcem

Prema Ajurvedi, konzumiranje hrane suprotnih svojstava je veliko ne. Krastavac je poznat po svojim rashladnim svojstvima, dok med treba da vas zagreje. Kada se ovo dvoje kombinuje zajedno, može dovesti do neravnoteže i dovesti do poremećaja varenja.

Med sa mesom i ribom

Kombinacija ne samo da stvara čudan ukus već i ometa apsorpciju proteina koji se nalazi u mesu i ribi. Takođe odlaže varenje i izaziva bol u stomaku.

Med sa gheejem

Prema ajurvedi, ghee i med imaju suprotne kvalitete. Ghee je poznat po svojim svojstvima hlađenja, dok je med poznat po svojstvima zagrevanja. Kada se kombinuje u jednakim delovima, ajurveda sugeriše da ovo stvara neku vrstu neravnoteže koju telo teško obrađuje. Veruje se da ovo stvara „ama“ (toksine), koji mogu poremetiti varenje i vremenom dovesti do zdravstvenih problema.

Med sa toplim mlekom

Prema ajurvedi, dodavanje meda u toplo mleko može biti toksično. Može stvoriti jedinjenje zvano hidroksimetilfurfural (HMF), koje je, u velikim količinama, potencijalno štetno. Ajurveda kaže da kada je izložen toploti, med gubi svoja korisna svojstva i može da proizvede ama (toksine) u telu.

Neželjeni efekti meda

Dokazano je da med ima visok sadržaj prirodnih šećera i kalorija. Dakle, prekomerna konzumacija meda može doprineti povećanju telesne težine i povezanim zdravstvenim problemima, kao što su gojaznost i metabolički poremećaji. Med takođe može uticati na nivo šećera u krvi. Iako ima niži glikemijski indeks od nekih drugih zaslađivača, osobe sa dijabetesom ili insulinskom rezistencijom treba da prate svoj unos i konsultuju se sa sertifikovanim lekarom.

Prethodni tekstOvih 6 građevina u Indiji prava su arhitektonska čuda (foto)

POSTAVI KOMENTAR

Molim upišite vaš komentar!
Upišite vaše ime